bergamo

Bergamo – co zobaczyć w Bergamo w jeden dzień?

Bergamo to miasto, które znane jest głównie z portu lotniczego Bergamo Orio al Serio, do którego latają tanie linie lotnicze. Nie da się ukryć, że jest to świetna baza wypadowa do zwiedzania Mediolanu, Jeziora Como, Jeziora Garda, stąd jest blisko również do Werony, Wenecji a nawet do Szwajcarii. Z Modlina leci się tu niecałe dwie godziny, a bilet lotniczy do Bergamo można kupić już za 99 zł w dwie strony– również z tego powodu jest to jedno z moich ulubionych i najczęściej odwiedzanych lotnisk. Ale Bergamo to nie tylko punkt przesiadkowy – to miasto jest warte zwiedzenia i samo w sobie może być doskonałym celem weekendowego a nawet jednodniowego wypadu do Włoch. Bergamo jest urokliwe, na wskroś włoskie i czaruje klimatem. Do tego jest to miasto, które bez problemu można zwiedzić w jeden dzień, można dosłownie przylecieć tu na kawę i słodkie Polenta e Osei, posiedzieć w restauracji, pospacerować po uliczkach a na noc wrócić do Polski. Myślicie, że przesadzam? W żadnym wypadku. Czytajcie dalej, a się przekonacie!

Bergamo – co zobaczyć w Bergamo w jeden dzień?

Citta Alta czy Citta Bassa – od której części miasta zacząć zwiedzanie?

Bergamo dzieli się na dwie części: zabytkowe Citta Alta (Górne Miasto) i współczesne Citta Bassa (Dolne Miasto). Kiedy planowałam zwiedzanie Bergamo, w kilku artykułach czytałam, żeby zwiedzanie zacząć w Citta Bassa jako wstęp do zwiedzania Citta Alta. Doświadczenie nauczyło mnie jednak, żeby zawsze na początek zwiedzać miejsca najciekawsze, a już zwłaszcza wtedy, gdy ma się niewiele czasu (w Bergamo spędziliśmy jeden dzień) – nigdy nie wiadomo, co się po drodze wydarzy i czy starczy czasu na zobaczenie wszystkich najpiękniejszych miejsc. Zaczęliśmy więc od zwiedzania zabytkowego Citta Alta i to była najlepsza decyzja! Nie dajcie się namówić na zwiedzanie Citta Bassa na początek, bo szczerze powiedziawszy oprócz butików i sklepów nic szczególnego tam nie ma. Do Bergamo jedzie się po to by zobaczyć Citta Alta! Jeśli nie macie czasu, to odpuśćcie sobie Citta Bassa i spędźcie czas tylko na Citta Alta, którego początki sięgają aż XII wieku p.n.e. Niżej przedstawiam mapkę z proponowaną trasą zwiedzania Citta Alta.

ZOBACZ DLACZEGO WARTO ZWIEDZIĆ BOLONIĘ – ATRAKCJE, ZABYTKI, TRASA ZWIEDZANIA

Bergamo mapa
Źródło: google.pl/maps

Bergamo Citta Alta – zwiedzanie Górnego Miasta krok po kroku

Do Citta Alta można dostać się na dwa sposoby: samochodem lub kolejką. My dojechaliśmy tu samochodem i zaparkowaliśmy w południowej części miasta, wzdłuż Muru Weneckiego otaczającego Stare Miasto, niedaleko Bramy Świętego Jakuba. Znajduje się tutaj płatny parking – to bardzo dobre miejsce by zacząć zwiedzanie Citta Alta. Jeśli będziecie chcieli dojechać tu kolejką, skierujcie się do dolnej stacji kolei linowo-torowej Funicolare Bergamo Alta, która znajduje się przy Viale Vittorio Emanuele II w Citta Bassa.

bergamo mury weneckie
Wzdłuż Murów Weneckich znajduje się parking.

Brama  Świętego Jakuba (Porta San Giacomo)

Brama Świętego Jakuba to najpiękniejsza ze wszystkich czterech bram, którą można dostać się do Citta Alta. Obowiązuje tu ruch pieszy, z tego miejsca zobaczycie również piękny widok na Citta Bassa i Mury Weneckie z XVI wieku. Wzdłuż murów biegnie aleja, wzdłuż której z kolei rosną kasztanowce – jest to idealne miejsce na spacer lub jogging.

bergamo brama świętego jakuba
Brama Świętego Jakuba.
bergamo mury weneckie
Mury Weneckie z XVI wieku.

Spod Bramy Świętego Jakuba skierujcie się na ulicę Via S. Giacomo i podążajcie w kierunku północno-wschodnim aż do skrzyżowania, przy którym po prawej stronie zobaczycie górną stację kolejki Funicolare, która mieści się w budynku, gdzie w średniowieczu była siedziba szewska. Za stacją kolejki jest przyjemna restauracja z tarasem widokowym, gdzie można wypić kawę z panoramicznym widokiem na Citta Bassa.

bergamo co warto zobaczyć
Po prawej stronie wejście do stacji kolejki Funicolare w kierunku Citta Bassa.
Bergamo kolejka funicolare
Stacja kolejki Funicolare.

Via Gombito – najładniejsza uliczka Bergamo

Głowna ulica Starego Miasta w Bergamo to bardzo klimatyczna Via Gombito. Spacer tą ulicą to przyjemność sama w sobie. Klimat 100%. Wzdłuż ulicy znajdziecie dużo małych knajpek, klimatycznych restauracyjek z włoskim jedzeniem podawanym przez nieco nadpobudliwych włoskich kelnerów i włoskie mammy, cukiernie z żółtymi kopczykami Polenta e Osei (Polenta Bergamosca) i mikroskopijne sklepiki. Via Gombito doprowadzi Was do serca Bergamo, czyli do Piazza Vecchia. Niżej kilka kadrów z urokliwie włoskiej Via Gombito.

bergamo co zobaczyć

bergamo co zobaczyć

bergamo co zobaczyć

Piazza Vecchia – serce Bergamo

Idąc Via Gombito dojdziecie do Piazza Vecchia, który został zbudowany w XV wieku i jest najpiękniejszym placem Bergamo. Znajduje się tutaj charakterystyczny biały budynek Palazzo Nuovo, w którym obecnie mieści się biblioteka, a po drugiej stronie pochodzący z XII wieku Palazo della Ragione oraz wieża miejska Torre Civica zbudowana w XI wieku. Sam plac otoczony jest wianuszkiem restauracji i kafejek.

Może Cię zainteresować: JEZIORO COMO CO ZOBACZYĆ ? 

bergamo piazza vecchia
Piazza Vecchia.
bergamo
Wieża Torre Civica.
bergamo palazzo nuovo
Palazzo Nuovo.

Zaraz obok Piazza Vecchia (trzeba przejść przez arkady Palazo della Ragione) znajduje się Piazza del Duomo z dwiema wspaniałymi świątyniami i kaplicą. Kiedy będziecie przechodzić przez lobby spójrzcie pod nogi – zobaczycie zabytkowy zegar słoneczny Meridiana Monumentale del Palazzo della Ragione.

bargamo zegar słoneczny
Zegar słoneczny.

bergamo zwiedzanie

Bazylika Santa Maria Maggiore i Kaplica Colleoni

Bazylika Santa Maria Maggiore to była dla mnie ogromna niespodzianka. Dość skromna z zewnątrz, strzeżona przez dwa kamienne lwy, nie zapowiadała wspaniałości, które kryje wewnątrz! Barokowe wnętrza bazyliki są przebogate, duża ilość złota, finezyjne rzeźbienia, freski. Przepięknie.

Sprawdź też: JEZIORO ISEO WE WŁOSZECH – KTÓRE MIASTECZKA WARTO ZWIEDZIĆ? 

bergamo
Widok na Bazylikę od zachodniej strony.
bergamo kamienne lwy przed bazyliką
Kamienne lwy strzegące Bazyliki.
bergamo bazylika
Wnętrza Bazyliki Santa Maria Maggiore.

bergamo co zobaczyć bazylika

bergamo

Przy Bazylice znajduje się Kaplica Colleoni, która została ufundowana przez pochodzącego z Bergamo Bartolomeo Colleoniego. W porównaniu do Bazyliki sytuacja jest odwrotna – przepiękna fasada kryje ładne, ale nierobiące większego wrażenia wnętrza.

Bergamo
Widok na fasadę kaplicy, który zobaczycie na większości folderów o Bergamo.

Jeśli tu będziecie, zwróćcie uwagę na bramę i ogrodzenie kaplicy, gdzie znajdują się płaskorzeźby z wypolerowanym herbem rodu, na którym widnieją trzy charakterystyczne elementy. Otóż mają one symbolizować trzy jądra, które podobno były domeną fundatora kaplicy – potarcie ich ponoć przynosi szczęście.

bergamo

Katedra Św. Aleksandra 

W Bergamo pierwszy raz spotkałam się z sytuacją, żeby dwie tak wspaniałe świątynie znajdowały się w odległości kilku metrów od siebie. Patrząc w lewą stronę od Bazyliki, zobaczycie Katedrę, która podobnie jak Bazylika z zewnątrz wygląda dość skromnie, ale jej wnętrza totalnie zachwycają.

Przeczytaj również: KATEDRA W MEDIOLANIE – HISTORIA I ZWIEDZANIE

bergamo
Po prawej Kaplica Colleoni i Bazylika, po lewej Katedra.
bergamo katedra
Wnętrza Katedry Św. Aleksandra.

bergamo co zobaczyć

Via Bartolomeo Colleoni – w kierunku San Vigilio

Za Piazza Vecchia Vila Gombito przechodzi w Via Bartolomeo Colleoni. Idąc prosto tą ulicą dojdziecie do Piazza della Cittadella, gdzie znajduje się Muzeum archeologiczne i Muzeum naturalne.

bergamo

Idąc dalej w kierunku północnym dojdziecie do Porta S. Alessandro – drugiej z czterech bram do Citta Alta. W pobliżu bramy znajduje się stacja kolejki Funicolare San Vigilio, którą dojedziecie do wzgórza San Vigilio, na szczycie którego znajdują się ruiny zamku Castello di San Vigiloo. To ostatni punkt na mapie naszej wycieczki po Bergamo. Teraz możecie wrócić kolejką do Porta S. Alessandro i wybrać się w drogę powrotną do Bramy Św. Jakuba Murami Weneckimi, albo znowu zagłębić się w centrum starego miasta, odkrywając inne uliczki Bergamo.

bergamo

Bergamo – Citta Bassa – co zobaczyć?

Jeśli macie więcej czasu albo ochotę na zakupy, zjedźcie do Citta Bassa czyli Dolnego Miasta Bergamo. Centralnym miejscem jest tutaj Porta Nuova wybudowana w 1837 roku, czyli szeroka brama, otoczona dwoma neoklasycznymi budynkami położonymi symetrycznie względem siebie.

bergamo
Porta Nuova.

Naprzeciw bramy znajduje się kościół Santa Maria Immacolata.

bergamo
Kościół Santa Maria Immacolata.
bergamo
Wnętrza kościoła.

Po zachodniej stronie od Porta Nuova znajduje się handlowa część miasta z ekskluzywnymi butikami, różnego rodzaju sklepami zlokalizowanymi na parterach kolorowych kamienic.

bergamo co zobaczyć

bergamo

bergamo

bergamo

Czego skosztować w Bergamo?

Koniecznie Polenta e Osei którą również spotkacie pod nazwą Polenta Bergamosca – to te charakterystyczne żółte, kuliste ciastka z czekoladową ozdobą w kształcie ptaszka na czubku. Znajdziecie je w praktycznie każdej cukierni, co więcej – wystawę każdej z nich zdobię Polenta e Osei w różnych wielkościach, bowiem ciastko to urosło do rangi jednego z symboli Bergamo. Historia tych słodkich kulek zaczęła się w 1910 roku, kiedy to signor Alessio wraz żoną Giuseppiną upiekli to ciasto po raz pierwszy. Polenta e Osei składają się m.in. z jaj, cukru, drożdży i miodu, które są upieczone w formie półkuli. Nadzienie to krem z masła orzechowego i orzechów laskowych. Całość oblana jest kremem maślanym i obtoczona w żółtym marcepanie a na domiar wszystkiego posypana cukrem. Jak się dobrze domyślacie – jest to sama słodycz – ale będąc w Bergamo, spróbować trzeba 😊

bergamo polenta e osei

Bergamo – krótki Q&A, czyli informacje praktyczne w pigułce 🙂

1.Jak dostać się do Citta Alta?

Samochodem albo kolejką Funicolare Bergamo Alta ze stacji w Citta Bassa przy Via Vittorio Emanuele. Parkingi są płatne.

2. Czy w jeden dzień zwiedzę Citta Alta?

Zdecydowanie tak! Citta Alta można zwiedzić spokojnie w ok. 7 godzin z godzinną przerwą na niespieszny lunch.

3. Jak poruszać się po Citta Alta?

Najlepiej pieszo. Stare Miasto w Bergamo jest „kompaktowe”, piechotą zwiedza się bardzo dobrze.

4. Gdzie jest najlepsze miejsce na zjedzenie lunchu/wypicie kawy?

Na Piazza Vecchio – to najładniejszy plac w Bergamo.

5. Czy Bazylika i Katedra są otwarte od rana do wieczora?

Nie. Bazylika otwarta jest w godzinach 08:30 do 12:30 i od 14:30 do 18:00 (od poniedziałku do soboty). W niedziele i święta w godzinach 09:00-13:00 i 15:00-18:00. Katedra otwarta jest w godzinach: 07:30-12:00, 15:00-18:30 (od poniedziałku do piątku). W soboty i święta w godzinach: 07:00-18:30.

6. Gdzie w Bergamo skorzystam z darmowego wstępu?

Darmowy wstęp jest do Bazyliki, Katedry, Kaplicy Colleoni oraz na Zamek.

7. Gdybym mógł/mogła spędzić w Bergamo tylko 3 godziny co poleciłabyś mi zobaczyć?

Przejdź trasę od Bramy Św. Jakuba do Piazza Vecchia.

8. Jak daleko jest z Citta Alta do lotniska Bergamo Orio al Serio w Bergamo?

Siedem kilometrów – samochodem do lotniska dojedziesz z Citta Alta w 20 minut. Kursują również autobusy.

bergamo

Mam nadzieję, że ten przewodnik pomoże Wam zaplanować wspaniałą wycieczkę do Bergamo. Bardzo Wam polecam to miasto na jednodniowy wypad do Włoch. Ja, kiedy będę miała ochotę wypić włoską kawę we włoskich okolicznościach, polecę właśnie do Bergamo 🙂

Jeśli ten wpis Ci się podoba i uważasz, że jest wartościowy, udostępnij go swoim znajomym! W ten sposób docenisz moją pracę i zainspirujesz innych do odwiedzenia Bergamo 😊

Z pozdrowieniami,

Ewa

Przeczytaj też moje wpisy o innych miejscach we Włoszech:

Varenna nad Jeziorem Como

Gdzie na narty we Włoszech? Top 5 ośrodków i regionów narciarskich w Italii

Jezioro Garda – co zobaczyć, jak zorganizować weekend?

bergamo co zobaczyć

2 comments

  1. Jeśli komuś wydaje się, że jeden dzień na zwiedzanie to za mało, to chyba nigdy niczego dobrze nie zaplanował. Dzięki za ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *