Co zobaczyć we Wrocławiu? Jakie są największe atrakcje Wrocławia? Jeśli wybieracie się do stolicy Dolnego Śląska, na pewno te pytania się pojawią. Wrocław to miasto, które oferuje bardzo, bardzo wiele. To niewątpliwie jedno z najpiękniejszych, a także najciekawszych i najbardziej atrakcyjnych miast w Polsce. Zapraszam Was na mój przewodnik po Wrocławiu, który przyda się Wam na zaplanowanie kilkudniowego pobytu i zwiedzania. Jeśli wybieracie się na weekend, wybierzcie kilka najbardziej interesujących dla Was miejsc. Gotowi, by poznać największe atrakcje Wrocławia? Zaczynamy! 🙂
Atrakcje Wrocławia – co zobaczyć we Wrocławiu?
Rynek we Wrocławiu
Numer jeden w kategorii „atrakcje Wrocławia” 🙂 To punkt obowiązkowy, bo nie dość, że wrocławski Rynek jest bardzo ładny, to dodatkowo jest to jeden z największych rynków w Europie! Na prostokącie o wymiarach 213 x 178 m i powierzchni 3,8 ha znajdują się kolorowe kamieniczki, których wnętrza kryją restauracje, kawiarnie, sklepy. Charakterystycznym budynkiem jest późnogotycki Stary Ratusz we Wrocławiu – jeden z najlepiej zachowanych historycznych ratuszy w Polsce. Na wrocławskim Rynku wiele dzieje się przez cały rok, odbywają się tu różnego rodzaju imprezy, koncerty, a w okresie przedświątecznym Rynek zmienia się w największy Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu. Ciekawym miejscem jest Muzeum Pana Tadeusza, które znajduje się w Kamienicy Pod Złotym Słońcem przy ulicy Rynek 6, gdzie możecie zobaczyć rękopis „Pana Tadeusza” – jeden z najcenniejszych zabytków polskiej literatury.
Co zobaczyć we Wrocławiu? Koniecznie Ostrów Tumski!
Ostrów Tumski zapadł mi bardzo w pamięć, ponieważ miałam szczęście zobaczyć go w przepięknym świetle „złotej godziny”. Krótkie wyjaśnienie dla tych z Was, którzy nie znają tego terminu związanego z fotografią – „złota godzina” to kilkanaście minut tuż po wschodzie słońca i przed jego zachodem, kiedy światło przybiera wyjątkową złotą poświatę – zdjęcia wtedy wychodzą najlepiej, gra świateł i cieni potrafi przez tych kilkanaście minut tworzyć magiczne obrazy. Miałam okazję zobaczyć widok na Ostrów Tumski właśnie w „złotej godzinie”. Ostrów Tumski ma długą historię, sięgającą ponad 1000 lat wstecz. Klimatyczne uliczki Ostrowa nabierają tajemniczości o zmroku, gdy zapłoną tutejsze latarnie gazowe. Nie zdziwcie się, jeśli zobaczycie postać ubraną w czarną pelerynę i kapelusz, przechadzającą się i zapalającą latarnie – to latarnik, który codziennie odbywa swoją misję oświetlenia tutejszych ulic. Jeśli latarnik będzie w dobrym nastroju, może nawet zgodzi się na wspólne selfie? 😊
Panorama Racławicka – dzieło, które robi wrażenie
Panorama Racławicka zrobiła na mnie ogromne wrażenie i bardzo Wam polecam zobaczenie tego niesamowitego obrazu Jana Styki i Wojciecha Kossaka, które upamiętnia 100. rocznicę insurekcji kościuszkowskiej. Obraz gigantycznych rozmiarów jest rozmieszczony na planie rotundy, a widzowie oglądają je od środka, dzięki czemu powstaje złudzenie znajdowania się w centrum tych tragicznych i jakże naturalistycznie przedstawionych wydarzeń. Co więcej – niemalże niedostrzegalna jest granica między obrazem a scenografią, która sprawia wrażenie wielowymiarowości. Do tego dochodzi dobiegający z każdej strony głos, opowiadający o poszczególnych fragmentach dzieła – wspaniała sprawa. Muzealne atrakcje Wrocławia? Z pewnością Panorama Racławicka.
Pałac Królewski i Dzielnica Czterech Wyznań
Pałac Królewski we Wrocławiu, który znajduje się niedaleko Opery Wrocławskiej, to jeden z najokazalszych budynków we Wrocławiu. Jego początki sięgają XVIII wieku, obecnie Pałac Królewski jest główną siedzibą Muzeum Miejskiego Wrocławia, można tu obejrzeć m.in. bardzo polecaną wystawę „1000 lat Wrocławia”. Dzielnica Czterech Wyznań to z kolei jedna z najbardziej urokliwych części wrocławskiego starego miasta. Jej granice wyznaczają ulice, przy których stoją cztery świątynie: kościół katolicki, kościół ewangelicki, prawosławny sobór i synagoga. Inne nazwy, z którymi możecie się spotkać to Dzielnica Czterech Świątyń lub Dzielnica Wyznań, co podkreśla różnorodność i tolerancję religijną i kulturową Wrocławia. Miejscem o szczególnym znaczeniu jest tutejsza Synagoga Pod Białym Bocianem, w której odbywa się wiele wydarzeń artystycznych. Podobnie jak na krakowskim Kazimierzu, zwłaszcza latem w tutejszych restauracjach i klubach kwitnie tu życie towarzysko-artystyczne.
Wrocławskie krasnale
Wrocław krasnalami stoi! Wrocławskie krasnale cieszą i dużych i małych 😊 Z pewnością natkniecie się na te pocieszne, niewielkie figurki w różnych zakątkach miasta – czasem bardzo nietypowych i zaskakujących. Pierwsze postacie uśmiechniętych skrzatów w pomarańczowych czapkach zaczęły się pojawiać w mieście w latach 80. XX w. i miały wyrażać sprzeciw przeciw systemowi komunistycznemu. W późniejszych latach krasnale przybrały postaci rzeźb i zaczęły „opanowywać” miasto – obecnie jest ich prawie 400. Dobrym pomysłem jest spacer szlakiem wrocławskich krasnali. Bardzo fajna atrakcja Wrocławia.
Hala Stulecia
Wyjątkowy budynek we Wrocławiu. Hala Stulecia została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Budynek powstał w latach 1911-1913 na potrzebę organizacji Wystawy Stulecia z okazji setnej rocznicy pokonania Napoleona pod Lipskiem. Hala jest ogromna, ma 42 m wysokości, a nakrywa ją kopuła o średnicy 67 m. Obecnie odbywają się tu różnego rodzaju wydarzenia, my trafiliśmy tu akurat na Targi Książki. Warto wejść do środka, gdyż wewnątrz dopiero widać wręcz przytłaczający ogrom budynku.
Wrocławska Iglica – symbol Wrocławia
Obok Hali Stulecia znajduje się słynna wrocławska Iglica, która mierzy 90,3 metra i waży 44 tony. Pierwotnie mierzyła 106 metrów, ale w zaledwie dwa tygodnie po jej postawieniu burza z piorunami uderzyła w czubek iglicy, niszcząc ostatnich kilka metrów. Jej skracanie było nie lada wyczynem. Iglica powstała w 1948 roku i symbolizowała odradzające się życie na Ziemiach Zachodnich.
Fontanna Multimedialna, czyli wodno-świetlna atrakcja Wrocławia
Piękne miejsce na relaks na łonie przyrody od wiosny do jesieni. Fontanna ta znajduje się również w pobliżu Hali Stulecia, w Parku Szczytnickim i jest to największa fontanna multimedialna w Polsce. My niestety byliśmy tu zimą, kiedy fontanna ze zrozumiałych względów nie działała, ale wyobrażam sobie, że w ciepłe miesiące musi tu być bardzo przyjemnie. Tym bardziej, że fontannę otacza duży teren zielony z ławkami i mnóstwem miejsca do piknikowania.
Ogród Japoński w Parku Szczytnickim
Za Fontanną Multimedialną znajduje się tajemniczy Ogród Japoński, który przeniesie Was w przestrzeni. Czarowne miejsce, które warto odwiedzić od wiosny do jesieni.
Wrocławskie Zoo
To najstarsze Zoo w Polsce i z pewnością dla wielu osób jedna z największych atrakcji Wrocławia. Ja od pewnego czasu świadomie unikam miejsc, które w jakikolwiek sposób zakładają odbieranie zwierzętom wolności, a jakby nie patrzeć, w każdym Zoo niestety tak się dzieje. Wolę oglądać zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Z drugiej strony nie można pominąć istotnego faktu, że ogrody zoologiczne dbają o przetrwanie gatunków zagrożonych i często ratują zwierzęta z opresji i nielegalnego handlu, co również w wielu przypadkach ma miejsce.
Hydropolis – centrum nauki o wodzie
Atrakcje Wrocławia dla rodzin z dziećmi? Hydropolis to nowoczesne centrum nauki poświęcone wodzie. Przestrzeń centrum podzielona jest na dziewięć stref tematycznych, które stanowią źródło wiedzy na temat wody, jej znaczeniu dla naszej planety, środowiska i człowieka. Wiedza jest tu podana w nowoczesny, interaktywny, wręcz spektakularny sposób. Dzieci niczym „gąbki” chłoną wiedzę w tym miejscu – tak powinna odbywać się nauka!
Polinka – kolejka linowa we Wrocławiu
Jeśli macie ochotę zobaczyć Wrocław z lotu ptaka, to też jest taka możliwość 😊 Nad Odrą kursują dwa wagoniki kolejki gondolowej, która w ciągu godziny może przewieźć nawet 370 osób. Podczas przejazdu zobaczycie Most Grunwaldzki oraz dalej Ostrów Tumski, bulwar Politechniki i wieżę ciśnień. Stacje kolejki znajdują się przy gmachu C-13 na Wybrzeżu Wyspiańskiego, druga – przy ul. Na Grobli.
Wrocław to świetne miasto. Ma bardzo dobrą energię i swój niepowtarzalny klimat. Dajcie znać, co warto zobaczyć we Wrocławiu Waszym zdaniem, jakie są Wasze ulubione miejsca, jakie inne atrakcje Wrocławia byście dopisali do tej listy?
Przeczytaj również inne moje przewodniki po miastach w Polsce:
Atrakcje Torunia – co warto zobaczyć w Toruniu